dnd, d&d dungeons and dragons
 
U PUSZCZYKA strona Zbyszka Sołtysińskiego
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj


 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ostatnie Artykuły
Józef Malkiewicz


Obrazki z przeszłości
Zbrachlin
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
mnvttpu
Plumpers Boobs!Only ...
Lathered charge det...
Atmospherically prom...
Lathered raves aste...
Najciekawsze Tematy
mnvttpu [0]
Plumpers Boobs!On... [0]
Lathered charge ... [0]
Atmospherically p... [0]
Lathered raves a... [0]
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 861
Najnowszy Użytkownik: Adam Michalski WAPP
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komu niepodległość?

Nie rocznica to żadna dzisiaj, bo dopiero 12 sierpnia 2014 minie równo sto lat od pamiętnego wkroczenia Pierwszej Kompanii Kadrowej z Józefem Piłsudskim na czele do Kielc. Warto jednak wywołać ten temat bo właśnie niedawno można było zastanawiać się nad sto pięćdziesiątą rocznicą zdławienia Powstania Styczniowego. Ale wracając do początku należy zaznaczyć znamienny fakt zachowania się polskiej bądź co bądź społeczności Kielc na widok oddziałów deklarujących swą polskość. Tylko nieliczni witali żołnierzy z kwiatami, nieliczni wylegli na ulice. Na widok kompanii trzaskały okiennice kamienic, a zamknięte okna odcinały uszy mieszkańców od pieśni żołnierskich. Wobec takiej postawy wcale nie ma co się dziwić pamiętnym słowom w pieśni legionów :

Nie chcemy dziś od was uznania, ni waszych mów, ni waszych łez.
Skończył się czas kołatania do serc, ...bał was pies.

Kilka żołnierskich cierpkich i dosadnych słów świadczą tylko o rozczarowaniu jakim była postawa niektórych Polaków w owych czasach. Kadrowa zrobiła swoje, legiony zrobiły swoje i Józef Piłsudski wraz z garstką ideowców wyprowadził Polskę na niepodległość. Bierne masy społeczne otrzymały w prezencie wolność narodową. Można by zapytać, czy tej wolności w ogóle chcieli? Co znaczyła niepodległość dla mieszczanina, albo dla chłopa, niewolnika w I Rzeczpospolitej, który dopiero co pięćdziesiąt lat wcześniej został uwłaszczony przez cara. Postawa chłopów wobec powstańców boli w opowiadaniu Żeromskiego "Rozdziobią nas kruki, wrony" Wielu Polaków zapomniała w tym czasie o niepodległości, albo w ogóle nie miała pojęcia, co to takiego jest. O wolną Polskę walczyła garstka straceńców, którzy rzucili "swój życia los na stos" tak w 1863 jak, w czasie I wojny światowej i później jeszcze wielokrotnie.
Dziś Polska jest wolna od ćwierć wieku. Wydaje się nam, że raz dana nam niepodległość zostanie na zawsze. Złudnie to brzmi, bo historia dzieje się w dalszym ciągu, jesteśmy jej mniej lub bardziej znaczącymi uczestnikami. Nie zmieniły się w tej części świata uwarunkowania polityczne i nasi sąsiedzi na wschodzie tak samo jak 300, 200, 100 lat temu czekają tylko na moment, aby znów przejąć kontrolę nad krajem nad Wisłą. Na Ukrainie powtarza się historia z XVII wieku i nie łudźmy się, że nami obejdą się inaczej, nawet jeśli jesteśmy członkami UE. Nie raz już nas zdradzono. A my dziś zachłysnęliśmy się poczuciem wolności, ale chyba poczuciem wolności od zmartwień za przyszłość Polski, która naszym zdaniem już teraz poradzi sobie w świecie bez nas. Bagatelizujemy naszą historię, nie uczymy się na jej przykładach. Spełnia stara przypowieść z Pieśni 5-tej Jana Kochanowskiego:

Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie"
Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi
Że przed szkodą i po szkodzie głupi.

Zastanawiają zatem obrazki z życia codziennego miasteczka Aleksandrów Kujawski, kiedy w rocznicę wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną 22 stycznia na cmentarzu parafialnym odbyły się uroczystości rocznicowe z udziałem młodzieży szkolnej i władz miasta. 69 lat temu Rosjanie przynieśli nam wolność od hitlerowców i niewolę od siebie, tak jak dwieście lat wcześniej. Zniszczyli elity niepodległościowe, spójność narodu.Tego samego dnia przypadała 151 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, jednak nigdzie nie ma relacji z oficjalnych obchodów tego dnia. Festiwal aleksandrowski nosi nazwę "Dwóch Cesarzy" dla upamiętnienia spotkania w tym mieście dwóch władców krajów zaborczych. Nie widzę w tym żadnej przesłanki dla chluby, a raczej niezdolność do oderwania się od tej smutnej przeszłości i budowy świadomości narodowej, tej lokalnej i krajowej na tym, co naszą dumą i siłą, na tradycji I i II Rzeczpospolitej, naszych nie budzącym dyskusji wkładzie w dzieje Europy, na bohaterstwie obywateli w chwilach potrzeby. Na zakończenie w obliczu przedstawionych faktów można zadać pytanie, czy potrzebna jest nam niepodległość dziś, jeśli nie potrafimy jej docenić, jeśli nie wychowamy przyszłych pokoleń świadomych swojej polskości?
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

trwa inicjalizacja, prosze czekac...