dnd, d&d dungeons and dragons
 
U PUSZCZYKA strona Zbyszka Sołtysińskiego
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj


 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ostatnie Artykuły
Józef Malkiewicz


Obrazki z przeszłości
Zbrachlin
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
mnvttpu
Plumpers Boobs!Only ...
Lathered charge det...
Atmospherically prom...
Lathered raves aste...
Najciekawsze Tematy
mnvttpu [0]
Plumpers Boobs!On... [0]
Lathered charge ... [0]
Atmospherically p... [0]
Diphthongs mettle... [0]
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 861
Najnowszy Użytkownik: Adam Michalski WAPP
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Pamięć przetrwa

Kiedy pewnej sylwestrowej nocy jeszcze za czasów PRL Eulogiuszowi Mędelewskiemu ze Służewa zebrało się na wspomnienia, wywołał popłoch wśród zebranych. Uciekali, aby tylko nie wysłuchiwać opowieści o Katyniu. Następnego dnia został przewieziony do komendy SB i tam poddany przesłuchaniom. Wypuszczono go po kilku dniach, ale z miernym efektem ideologicznym. Pamięć pozostała.

A wszystko to nie miałoby miejsca, gdyby nie jego brat Stanisław, który zaginął w 1940, a jedynym śladem po nim były trzy kartki jakie dotarły z obozu w Starobielsku z pamiętnym zdaniem: " Nie martwcie się o mnie" na jednej z nich. Ostatnia dotarła w lutym 1940 roku. Na wysłany później list przyszedł w odpowiedzi zwrot z adnotacją w języku rosyjskim: "ubył" Tak kontakt się urwał, a jakieś niepotwierdzone wieści podpowiadały najgorsze.

Rodzinne ambicje

Trójkę potomstwa mieli Stanisław i Bronisława Mędelewscy ze Służewa. W domku na rogu ulic Toruńskiej i Spokojnej wychowywali się najstarszy Stanisław urodzony 27.06.1909, który po ojcu tradycyjnie już przybrał imię, drugi Eulogiusz i siostra Regina. Ambicją ojca było wykształcić dobrze dzieci. Stanisława wysłano do Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie, a potem do Szkoły Podchorążych Inżynierii w Warszawie.

Fragmenty życiorysu

15 sierpnia 1931 roku otrzymał Stanisław promocję do stopnia podporucznika i został przeniesiony do 8 Batalionu Saperów w Toruniu, z którego w lutym 1935 wydzielono 16 Kompanię Saperów z siedzibą w Grudziądzu. Tam już po awansie do stopnia porucznika pełnił funkcję dowódcy plutonu. Tam też przyjaźnił się z innym oficerem, podporucznikiem Zdzisławem Castellaz. Przyjaźń ta przetrwała jego samego. Po 1937 roku pracował jako wykładowca w Centrum Szkolenia Saperów
w Modlinie do wybuchu wojny.
W nocy z 4 na 5 września po reorganizacji centrum ewakuowano na wschód. Ostatecznie w sile batalionu dotarli aż do Kowla, gdzie weszli w skład grupy operacyjnej płk. Tadeusza Zieleniewskiego. 29 września w okolicach Dzwoli grupa stoczyła bój z dywizjonem przeciwpancernym 27 Dywizji Piechoty Wehrmachtu, i jednocześnie do 30 września z oddziałami Armii Czerwonej. Drugiego października skapitulowała przed Rosjanami w okolicy Momot Górnych w liczbie ośmiu tysięcy żołnierzy. Batalion saperów Mędelewskiego poddał się w miejscowości Bukowa pod Niskiem.
Dostali się do niewoli razem z Castellazem. Ten już od samego początku planował ucieczkę, ale nie znalazł w tym pomyśle aprobaty kolegi. Castellaz po zdobyciu cywilnego ubrania uciekł z obozu etapowego i trafił do oddziału AK pod Warszawą. Ostatni oficjalny zapis o losach Porucznika Mędelewskiego pochodzi z obozu w Starobielsku. Tam został zarejestrowany pod numerem 2188.

Ku prawdzie

Pozostała w Eulogiuszu chęć wyjaśnienia losów brata, mimo rozsiewanej informacji o zbrodni hitlerowskiej dokonanej w Katyniu. Synowi daje imię Stanisław po zaginionym. Po wojnie, w latach sześćdziesiątych odwiedza go Zdzisław Castellaz i opowiada o losach brata. To jeszcze bardziej mobilizuje, ale dopiero przemiany w Polsce w 1989 roku pozwalają dociec prawdy. Fakty historyczne ujawniły rzeczywiste oblicze oprawcy i to, że żywot porucznika Stanisława Mędelewskiego dokonał się w Charkowie w 1940 roku. Miejscem pochówku są Piatichatki, dziś dzielnica Charkowa, gdzie
w masowych grobach złożono 3739 zamordowanych polskich żołnierzy.

Cierpki smak zwycięstwa

Pośmiertnie awansowano Stanisława Mędelewskiego do stopnia kapitana, a jego imię widnieje upamiętnione pośród tysięcy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Żona Hanna, którą pozostawił w Warszawie tam spędziła lata okupacji. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka. Aresztowana przez SB w Szczecinie zmarła wkrótce po zwolnieniu. Eulogiusz nie doczekał się już upamiętnienia brata. Dopiero trzy miesiące po jego śmierci 11 listopada 1993 pod domem rodzinnym stanęła tablica, gdzie pod wizerunkiem orła w koronie umieszczono napis:"W tym budynku wychowywał się i mieszkał por. Stanisław Mędelewski ur. w1906r. Zamordowany w Katyniu w 1942 roku"
Zbyszek Sołtysiński
puszczyk.sowa@interia.eu

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

trwa inicjalizacja, prosze czekac...