Podstawy rękodzieła towarzyskigo
Dodane przez puszczyk1 dnia Stycznia 22 2012 07:19:02
Podstawy rękodzieła towarzyskiego

Kiedy tak przemierzam korytarze i wstępuję do biur rozmaitych instytucji i mieszkań osób prywatnych też, to zawsze zdarza mi się z kimś witać. Najczęściej następuje to przez podanie dłoni, może być i "cześć" jeśli już kogoś nie lubię. Ale jeśli dochodzi do operacji powitania dłonią to staram się trzymać staroświeckich reguł jakich uczyła mnie jeszcze moja mama. I tak, kiedy podaję rękę pamiętam, że muszę patrzeć witanej osobie w oczy, uśmiechać się i rzucić kilka ceremonialnych słów niekoniecznie w stylu: Kowalska mówiła...; tylko choćby: jak pani ładnie dzisiaj wygląda. Tanie, ale skuteczne. I jak już ściskamy komuś dłoń, to nie czyńmy tego w nieskończoność, bo sprawia to czasami zakłopotanie osoby i podejrzenie nas być może o manię dotykania. Potrząsanie dłonią też nie jest wskazane.
Kto pierwszy powinien wyciągnąć rękę? Ogólne reguły dobrych manier są proste. Kobieta podaje rękę mężczyźnie, starszy młodszemu, a dyrektor pracownikowi niższej rangi. Najwięcej uchybień w tym względzie popełniają panie, które często czekają by to mężczyzna zrobił pierwszy krok. Niektóre kobiety popełniają też inny kardynalny błąd; podają zbyt wysoko doń, sugerując mężczyźnie, aby złożył na niej pocałunek. Nie każdy mężczyzna kultywuje ten polski zwyczaj, więc takie zachowanie albo zmusi go do złamania swojej zasady, albo narazi kobietę na śmieszność. Są i takie kobiety, które wcale nie życzą sobie pocałunków i opuszczają dłoń nisko, wtedy panowie w rozpędzie całowania lądują głową prawie przy łonie dam. Wygląda to dość komicznie. Jeszcze bardziej komiczne wydają się być cmokania słyszane w czasie składania pocałunków.
Od tych ogólnych zasad bywają jednak wyjątki, bowiem to, kto pierwszy podaje rękę zależy też od miejsca, w którym przebywamy. Kiedy witamy gości w domu nie kierujemy się zasadą starszy młodszy, ale gospodarz - gość. Zasady dobrego wychowania nakazują w takiej sytuacji, abyśmy to my podali pierwsi dłoń. W pracy należy podporządkować się regułom służbowym. Pierwszy wyciągnie rękę szef do podwładnej kobiety. Ale kiedy już spotkają się na polu prywatnym to kobieta ma pierwszeństwo w wyciąganiu ręki.
Pamiętać należy o kolejności podawania ręki w większym towarzystwie. Najpierw osoby najstarsze lub najwyżej ustawione w hierarchii, potem kobiety i na końcu mężczyźni.
Kilka błędów towarzyskich
- Długie potrząsanie rękami
- Zbyt wysokie podawanie ręki przez kobiety
- Witanie się przez stół
- Podawanie ręki w toalecie
- Podawanie brudnej lub mokrej ręki
- Witanie się tylko mężczyzn między sobą i pomijanie kobiet
- Zła kolejność podawania ręki w większym towarzystwie
- Czekanie kobiet na to, żeby to mężczyzna wyciągnął pierwszy rękę
- Rezygnowanie w ogóle z podawania ręki