Wierny harcerskiej przysiędze
Dodane przez puszczyk1 dnia Października 11 2013 00:32:19
Wierny harcerskiej przysiędze

Ppor. Karol Palczyński od wczesnej młodości związał się z ruchem harcerskim. Pełnił funkcję drużynowego w Drużynie ZHP im. Gen. H. Dąbrowskiego w Aleksandrowie Kujawskim. Kontakty z harcerstwem podtrzymywał nawet w czasie nauki w szkole podchorążych. Spoczął zamordowany wiosną 1940 w masowym grobie w Katyniu z harcerskim krzyżem na piersi.

Urodził się 2 września 1917 roku w Aleksandrowie jako czwarte dziecko w rodzinie Władysława i Marianny z domu Okońskiej W wieku 7 lat rozpoczął naukę w szkole powszechnej, a w 1929 roku w Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w rodzinnej miejscowości. Świadectwo maturalne uzyskał w 1936 roku.
Był czynnym zawodnikiem miejscowego klubu sportowego "Orlętar", wchodził w skład reprezentacji piłkarskiej.
Od kursu szybowcowego w Ustianowej rozpoczął przygodę z lotnictwem. Po rocznym szkoleniu ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa - Grupa Techniczna w Warszawie. Miało to miejsce w 1939 roku i wtedy też został w ramach 4 promocji awansowany do stopnia podporucznika w grupie technicznej wojsk lotniczych. Pierwszy przydział służbowy to Baza nr 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu.
Z chwilą wybuchu wojny, jako dowódca plutonu został przydzielony do ochrony transportu sprzętu lotniczego na tereny wschodniej Polski drogą przez Brześć, Kowel, Łuck w kierunku "przedmościa rumuńskiego" Po odcięciu szlaku na Rumunię przez Armię Czerwoną zmieniono kierunek marszruty na Lwów.
21 września oddział Palczyńskiego w okolicy Trembowli dostał się do niewoli rosyjskiej. Po krótkiej wymianie ognia ze szpicą pancernej brygady, przy braku broni przeciwpancernej i liczebnej przewadze wroga dowództwo podjęło decyzję o kapitulacji.
Już w tym samym miesiącu znalazł się na liście jeńców zgromadzonych w obozie w Kozielsku. Wiosną 1940 roku zostaje wywieziony do Katynia. Wykazany na liście transportowej oznaczonej symbolem L.032 w pozycji 61. Zginął jako jeden z 327 polskich lotników zamordowanych przez NKWD.
Podczas ekshumacji w mogiłach katyńskich, Karol Palczyński został zidentyfikowany pod numerem AM-3215. Na mundurze widniał krzyż harcerski w stopniu "Harcerz Orli"
W 1996 r. na placu przy poczcie głównej w Aleksandrowie Kujawskim odsłonięto pomnik upamiętniający ppor. Karola Palczyńskiego i innych lotników polskich zamordowanych i zaginionych na terenie ZSRR w czasie drugiej wojny światowej.
Naczelnik ZHP przyznał pośmiertnie dh. Karolowi Palczyńskiemu Srebrny Krzyż Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego.
Zbyszek Sołtysiński
puszczyk.sowa@interia.eu